TAŚMA PIERSIOWA- NIE ZRANISZ MNIE WIĘCEJ!

Natura wyposażyła nas w doskonałą klatkę piersiową. Z przodu niczym tarcza ustawiony jest mostek , 12 szczebli żeber po każdej stronie łączy go z kręgosłupem, który jak maszt trzyma całość. Wszystko stabilne i zwarte, ale zarazem, jak najwspanialszy wysokościowiec, posiadające stopnie swobody, które pozwalają na wychylenia, amortyzacje i powrót do osi. Tak działa klatka piersiowa, równomiernie rozszerzając się przy wdechu, obkurczając przy wydechu, a gdy trzeba poszerzając swoją przestrzeń oddechową robiąc więcej miejsca na pulsujące serce i oddech.

 12308788_951070304929530_6964686473249445888_nKlatka piersiowa stanowi ochronę dla dwóch ważnych narządów: płuc i serca. Oddech i puls to dwa podstawowe parametry życiowe. Zarówno jakość oddechu, jaki rytm serca może też stanowić barometr napięciowo emocjonalny. Spłycamy oddech, kiedy się boimy, a serce bije jak oszalałe, kiedy się denerwujemy. Reakcje z tych dwóch narządów mamy bardzo bezpośrednio w doświadczaniu i na dłuższą metę są nie do zlekceważenia, a co więcej często uruchamiają lęk: „nie mogę na brać powietrza, uduszę się”, „zaraz mi serce wyskoczy z klatki”…

W tej okolicy lokujemy miłość i przywiązanie, ale też ból po utracie. To tam czujemy się złamani, zamrożeni czy pełni życia.

Klatka piersiowa jest elastyczna w swej sile. Taśma piersiowa zaś jest sztywna w swej sile. I właśnie ta sztywność ma chronić przed ponownym złamaniem serca. Jeśli przeżywamy zranienie czy utratę, nikt nie ma wątpliwości, że określenie: „serce pęknie mi z bólu” nie jest tylko poetyckim opisem. Jest rzeczywistością, w której złamane serce wymaga szczególnej opieki, czasu na zagojenie i ochrony. I to właśnie po sposobie uformowania się taśmy piersiowej możemy czytać historię naszego serca.

 

JAK TO SIĘ DZIEJE?

 

Kiedy czujemy miłość, nasza klatka wypełnia się miękkością i ciepłem. Na ten moment to najbardziej żywe, a zarazem bezpieczne miejsce w nas. Pragniemy wtedy bliskości, kontaktu, jesteśmy otwarci. Kochamy całym sobą. Głowa poddana jest sercu, a miednica z nim połączona. To obraz idealny. Co się dzieje, gdy taśma piersiowa jest aktywna?

Można by powiedzieć, że pancerz piersiowy pozwala kochać albo z poziomu głowy, albo z poziomu miednicy, skutecznie wycofując serce. Zranione serce zostało obudowane szczelnym i nieustępliwym murem gorsetu mięśniowego, który często jest znieczulony na bodźce. Obszar klatki nieruchomieje. Gdzie nie ma ruchu, nie ma życia. A serce ze swojej natury jest ruchem. Stale ulega skurczowi i rozkurczowi, pulsuje, echo jego pracy mamy w uszach, brzuchu, nadgarstkach. Żyjemy. Oddychamy. Wdech, wydech… . 20 lat temu mówiło się o tym , że ludzie nie oddychają do brzucha. Dzisiaj o wiele częściej widzę, że ludzie nie oddychają klatką. Zdaje się, że uczucia seksualne stały się mniej zagrażające niż poddanie się sercu. Często widzę jak oddech sunie do brzucha i wraca, a klatka ani drgnie. Niewzruszona, śmiertelnie spokojna, nieobecna trwa. To jedno z bardziej poruszających doświadczeń, kiedy ruch wraca do klatki, kiedy pojawia się życie.

 

STRAŻNIK SERCA

 

Taśmę piersiową jest stosunkowo łatwo rozpoznać. Przebiega od kręgosłupa, przez dolną część łopatek, żebrami przechodząc do przodu, zamykając obręcz na wysokości środkowej części mostka.

W uproszczeniu można powiedzieć, że przyjmuje ona dwie skrajne formy: NABUDOWANĄ I OBKURCZONĄ. Niezależnie, z którą z nich mamy do czynienia cechuje je: sztywność, twardość i częste miejscowe z znieczulenie, z jednoczesnym punktowym bólem/ podrażnieniem.

 

Na potrzeby tego opracowania wyróżniam:

 

Taśmę dyrektorską (beczkowatą, kogucią)

Serce schowane jest pod rozbudowanymi mięśniami, mostek dumnie ale i dominująco wysunięty do przodu, łopatki ściągnięte. Cała postawa mówi: „nie dotkniesz mnie więcej”. Kiedy nasze uczucia zostały użyte, nie pozwolimy na to po raz drugi. Kontrolując miękkość, nie dopuszczając uczuć tracimy serce dla innych, ale i dla siebie.

 

Taśmę: żelazne łapy

Czasem widzimy bardzo płaską klatkę piersiową i równie płaskie plecy. Mamy wrażenie, ze oddycha tylko czubek nosa. Tak jakbyśmy widzieli odcisk dwóch żelaznych łap, które mówią: „możesz tylko tyle czuć, tylko tyle jest miejsca na Ciebie”. Ta wiara zasiana kiedyś dawno, nie pozwala „rozsiąść” się sercu również dziś.

 

Taśmę: pięść w serce

Czasem możemy zobaczyć miejscowe wgłębienie, czy to w postaci wycofanego mostka, czy miejsce jakby po pocisku albo uderzeniu. Tak jakby został ślad zadanego ciosu. Klatka jest wycofana, zapadnięta, ale za to plecy zaokrąglone, z nagromadzonym ładunkiem. Świadomość zranienia jest obecna, z równoczesną świadomością gniewu. Taka klatka również może być ukryta pod ustawieniem dyrektorskim.

 

Każdą z taśm można ograniczyć do wad postawy, można też wsłuchać się w historię, którą być może ta „wada” niesie.

 

OBJAWY:

 

Bóle w klatce piersiowej: opasujące, przeszywające, kołatanie serca; sztylet w plecach, pal między łopatkami, drętwieni pleców, poczucie worka kamieni na plecach; brak miejsca na oddech, stałe poczucie braku powietrza i wiele innych.

 

JAK ROZPOZNAĆ?

 

Najłatwiej będzie w leżeniu na plecach, obserwować swój oddech, a właściwie jak on wpływa na ruch w klatce piersiowej. Czy ruch w ogóle jest obecny? Jeśli jest ograniczenie czy trzymanie w klatce to gdzie? A może klatka reaguje na wdech, a nie ma poruszenia przy wydechu. Jeśli nie mam kontaktu czuciowego z naszą klatką można poprosić kogoś by przez kilka minut poobserwował nasz oddech (oczywiście wprowadzamy wtedy zmienną w postaci obecności drugiej osoby, co może spowodować reakcję: czy to wstrzymania czy pobudzenia ruchu).

 

JAK PRACOWAĆ? (termofor najlepszym przyjacielem)

 

W przypadku tej taśmy zalecenie: „ODDYCHAĆ”, zyskuje na znaczeniu. Kiedy rozpoznaliśmy, że nasza klatka porusza się znikomie przy oddychaniu, rozpoczęłabym praktykę w zależności, czy doświadczam swojej klatki jako tej „napompowanej”, czyli ustawionej nawykowo na wdechu, czy raczej czuję jak moja klatka jest ciasna czy zapadnięta, ustawiona wydechowo.

Przy klatce dyrektorskiej każdego dnia oddychałabym skupiając się kilka minut na wydechu, wydłużając go co raz bardziej i bardziej.

Przy klatce ściśniętej skupiałabym się na wdechu, czując gdzie są miejsca nie wpuszczające powietrza.

W sytuacji, kiedy ktoś opisuje, że nie ma czucia w klatce, że jest tam pancerna blacha, lub tafla lodu, że nie jest w stanie doznać ruchu bez kontroli wzroku (nawet jeśli on tam jest), dobrze jest położyć swoje ręce i doznać siebie swoimi dłońmi.

Warto również mieć na wyposażeniu termofor z ciepłą wodą. Niezależnie od rodzaju zatrzymania w klatce, dobrze go dodać jako świadomość ciężaru, który podnosimy, lub który pozwala nam opaść mostkiem w dół.

Co ważne w tej praktyce chodzi o przywrócenie spontanicznych ruchów klatki, nie tych sterowanych za pomocą mięśni szkieletowych. Choć czasem jest to pierwszy krok by odczuć, że w klatce na prawdę możliwy jest ruch.

 

Dla mnie ukochanym i bardzo pomocnym narzędziem jest STOŁEK BIOENERGETYCZNY. Do pracy z oddechem jest w zasięgu każdego. Do pracy głębszej, terapeutycznej zdecydowanie należy to robić z osobą wykształconą w tym obszarze. Świetnym i dostępnym zastępstwem jest duża PIŁKA do ćwiczeń.

 

JAK ĆWICZYĆ?

 

Kładziemy się w taki sposób by piłka podpierała jak największy obszar naszych pleców (tak by dół mostka patrzył na sufit), głowę trzymamy rękami, stopy ustawiamy na szerokość bioder. Rozluźniamy pośladki, i oddychamy, dobrą liczbą na start jest każda, która daje komfort.

W moim poczuciu zanim rozpoczniemy pracę z piłką, dobrze jest mieć opanowany ŁUK I UZIEMIENIE, czyli dwie podstawowe pozycje bioenergetyczne.

 

LINK DO UZIEMIENIA:

 

LINK DO ŁUKU:

 

Jeśli nie mamy stołka, ani piłki, a wszystkie krzesła w domu mają twarde oparcia wtedy bierzemy cienką poduszkę, kładziemy na oparcie krzesła, mając głowę w rękach odchylamy się do tyłu i….ODDYCHAMY!

 

Ten artykuł skupia się na aspektach fizycznych blokad. Ale przecież taśma piersiowa, to taśma sercowa, a więc też taśma, która ma chronić ranę narcystyczną, często nie zagojoną. Nie będzie lepszej techniki niż opłakanie swoich zranień, niż pochylenie się przed swoim sercem i jego potrzebami, niż przyznanie: TO BYŁO MOJE SERCE, MNIE TO BOLAŁO….

 

O PŁACZU:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=904845892885305&id=181684601868108&substory_index=0

 

Oczywiście zranienie to też zatrzymana złość, przy tej taśmie szczególnie myślę o rękach, które chciały przyciągnąć albo odepchnąć i z różnych względów nie mogły. W tę taśmę poważnie zaangażowane są barki i łopatki, w pracy terapeutycznej łączy się możliwość opłakania, z wyrażeniem złości, ustawieniem granic, a dopiero otwarciem serca.

 

O ZŁOŚCI:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=872377236132171&id=181684601868108&substory_index=0

 

Bardzo polecam w tej sprawie Nordic Walking i intencjonalną pracę z wbijaniem kijów, odpychaniem się od podłoża i oczywiście dźwiękiem. Pozdrawiam Wszystkich ekspresyjnych kijarzy! No i oczywiście dodatkowo taśma karkowa będzie nam bardzo wdzięczna.

 

Dobrych oddechów!

 

Marzena Barszcz

 

  1. Przed nami przepona!

 

 

 

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam faucibus molestie facilisis.

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message