„Jeżeli będziesz mógł się rozluźnić na stołku, będzie to dla Ciebie jak doświadczenie medytacji z ciałem.

Kiedy tak będzie, stołek będzie pracował dla Ciebie”

A. Lowen


15271785_1189167547786470_706217507660595013_oStołek jest jednym z podstawowych narzędzi w Analizie Bioenergetycznej. Niezmiennie wywołuje całą gamę skojarzeń, od „krzesła tortur”, przez „dostęp do życia”, po „czucie swojego pancerza” czy w końcu „odzyskania oddechu”. Jak nie trudno się domyśleć praktyka na stołku otwiera też bardzo różne odczucia. Od zachwytów, ulgi, przestrzeni w sobie, po ból, poczucie złamania czy odcięcia, aż do lęku i przerażenia.
Ja lubię stołek i jako pacjent, i jako terapeuta. To część mojej codziennej praktyki i doskonały przyjaciel dla mojego opancerzenia. Niezależnie od mojej sympatii do stołka, widzę to narzędzie jako mocne, torujące głęboką pracę, frustrujące napięcia, otwierające pragnienia i uświadamiające ograniczenia.
Stołek nie właściwie użyty może być jak nóż. Ale czy to znaczy, że mamy zrezygnować z noża krojąc chleb? Nie! Ten tekst ma posłużyć zrozumieniu jak używamy stołka, kiedy go używamy i czego na pewno na nim nie robimy- zwłaszcza sami!

JAK TO SIĘ STAŁO?

Lowen pracując przy biurku czuł narastające napięcie i zmęczenie. Co jakiś czas spontaniczne odginał się na poręczy krzesła, wyciągając ręce w górę. Dawało mu tu uczucie ulgi, pogłębienie oddechu, puszczenie sztywności i oczywiście możliwość dalszej pracy. Pewnego dnia (jak to na twórcę metody przystało) pomyślał: dlaczego nie dać sobie tego więcej, skoro ciało tak bardzo na ten ruch odpowiada. Użył stołka kuchennego, zrolował ciasno koce i … został na dłużej. ODDYCHAJĄC. Oczywiście doświadczenie własne wkrótce wprowadził do pracy z pacjentem. To co miało być „tylko” rozluźnianiem sztywności i przywracaniem pełniejszego oddechu, stało się jedną z głębszych praktyk bioenergetycznych.

JAK TO DZIAŁA?

Z poziomu fizycznego stołek z jednej strony frustruje napięcia w odcinku piersiowym kręgosłupa (klasyczne ułożenie), stymulując taśmę: piersiową, przeponową i brzuszną (równocześnie wpływając na miedniczą). To ułożenie wprost dotyka przeciążeniowego ustawienia pleców do tzw. pleców okrągłych. Z drugiej strony klatka piersiowa, brzuch, gardło jest otwarte, angażując przeponę, mięśnie między żebrowe i mostek do pełniejszej pracy. Zwykle samo ułożenie dotyka naszych blokad i sztywności, i nie jest przyjemne. Zaczynamy głębiej oddychać, wydajemy dźwięki w odpowiedzi na to co czujemy i w efekcie zapewniamy organizmowi większy dostęp tlenu i za tym idącej żywotności.
Można by tu postawić kropkę. To dość powodów, by włączyć sobie leżenie na stołku w codzienność.
Ale stołek to o wiele więcej. To otwarcie dostępu do świadomości czuciowej dla pacjenta: „jak bardzo jestem po segmentowany (po odcinany)”. To często rozpoznanie znajomego stanu „przetrwalnikowego” w zamieraniu czy wstrzymaniu oddechu. To dostęp do lęków zapisanych w ciele oraz zmrożeń. To możliwość doświadczenia rodzącego się poruszenia wewnątrz ciała, z równoczesnym odczuciem zatrzymania go w ciele, niezależnie od woli.
Leżenie na stołku to bardzo otwierająca pozycja, dająca kontakt z uczuciami zależności i bezbronności. Wprost mamy dostęp do naszych zranień, a właściwie szczęśliwie do powstałych w odpowiedzi fizycznych obron, którymi zabezpieczyliśmy się na przyszłość. Jednym jest powiedzieć „mam zamknięte serce”, a czymś innym jest poczuć tarczę na klatce piersiowej, która zatrzymuje jakiekolwiek poruszenia do środka i na zewnątrz. Czymś innym jest poczuć, że nawet chcąc wziąć więcej powietrza, nie jestem w stanie, niż wiedzieć o sobie, że płytko oddycham.
Praca na stołku jest więc szansą na przywracanie czucia w ciele, ale też łączności między tym co zatrzymane (zablokowane, zmrożone), a przez to niedostępne do świadomego zajęcia się i zrozumienia. Dopuszczając coraz więcej czucia i nadając mu znaczenie, odbudowujemy ciągłość między ciałem a Ja. Z czasem uruchomi to odpowiedź ciała w postaci wibracji, która kawałek po kawałku toruje napięcia i blokady, dając dostęp do żywotności. Dalsza praca nad zwiększaniem tolerancji na własną witalność, wpuszczaniem wibracji coraz głębiej, poddawaniu się temu co przychodzi w trakcie, jest jednym z podstawowych filarów bioenergetyki.
Przychodzi też dzień na stołku, kiedy po prostu uznajemy własną miękkość, własne potrzeby i za tym idącą podatność na zranienia. To wszystko dzieje się w oparciu o własne nogi, w kontakcie z ziemią. W moim poczuciu, to jest siła tej praktyki: stan otwartości i zależności w pełnym uziemieniu. Kiedy dodamy do tego relację terapeutyczną mamy komplet.

ODDECH

Podstawowym celem stołka jest przywrócenie pełniejszego oddechu, ale co ważne bez udziału wysiłku i woli. To trochę zaskakujące, bo zapewne większość z nas ma doświadczenie, że kiedy kładziemy się na stołku to nas zatyka, kłuje i spłyca nam się oddech. Ale okazuje się, że kiedy puścimy wstępne napięcie, zwykle możemy zostać dłużej i zaczynamy oddychać głębiej- spontanicznie.

JAK ZACZĄĆ?

Kładziemy się na stołku, tak by wałek podpierał górną część pleców (wysokość sutków). Miednica jest puszczona, pośladki rozluźnione. Głowę trzymamy w rękach. Pełne stopy opierają się o ziemię. ODDYCHAMY. 5 WYDŁUŻONYCH WYDECHÓW Z DŹWIĘKIEM. To wszystko. I aż tyle. Ta praktyka będzie rozluźniała plecy, pogłębiała oddech i zostawi przyjemne poszerzenie w klatce piersiowej.
Jeżeli przez kilka pierwszych dni czujecie się Państwo swobodnie, zostajemy na 10 wydechów, z czasem 15, ciało zacznie odpowiadać wibracją. Z czasem mogę przyjść uczucia: smutek, lęk, oszołomienie. Jeśli smutek, to warto płakać. Jeśli jednak zostajecie Państwo z osamotnieniem, przytłaczającym lękiem, czy innymi uczuciami, to znak do rozpoczęcia pracy w terapii.
Każde bycie na stołku, kończymy UZIEMIENIEM.

KIEDY SCHODZIMY ZE STOŁKA? (praca samodzielna):

– kiedy nie można oddychać (obojętne z bólu, lęków czy zawrotów).
– gdy pojawia się ból opasujący po żebrach, promieniujący do nogi, ręki.
– inny rodzaj bólu, który w reakcji obronnej napina.
– zawroty głowy, mdłości.
– poczucie przytłoczenia uczuciami.
– lęk, atak panik, rozpacz, wściekłość.
– poczucie zapadania, utraty ciała.
– drętwienia ogarniające duży obszar ciała.
– poczucie samotności lub izolacji.
– nie oswojenie z poziomem wibracji.

ŻYWOTNOŚĆ

Regularna praca na stołku zwiększy przepływ w ciele. Wibracja będzie obejmowała coraz szerszy obszar ciała, wchodziła głębiej, powoli rozpuszczając bloki i łącząc dotąd po segmentowane części ciała ze sobą. To jeden z bardziej poruszających momentów, kiedy zaczynamy odczuwać drżenie w częściach opuszczonych czy zmrożonych. Kiedy zaczynamy czuć skrzydła kolibra w podbrzuszu, czy falę wibracji poruszających klatkę i wchodzących w gardło.

EKSPRESJA

Na stołku z zasady dużo się czuje; nawet nie czując mamy dostęp do tego jak bardzo jesteśmy „przytrzymani” i to w nas coś wywoła. Dźwięk w trakcie, kiedy praktykujemy jest naszym najważniejszym towarzyszem, tak jak oddech przewodnikiem. Idąc z oddechem i wspierając się dźwiękiem, który z nas chce się wydostać, torujemy drogę do żywotności, a z czasem do integracji.

RAZEM CZY OSOBNO?

Stołek jest znakomitym narzędziem do pracy własnej w domu nad oddechem, elastycznością i dostępem do żywotności. Kiedy zaczynacie Państwo czuć, że uzyskujecie dostęp do uczuć, które przytłaczają czy wręcz mogłyby zalać, to czas by sięgnąć po pomoc. W moim poczuciu nie samo otwieranie zatrzymanych uczuć dociąża, a bardziej fakt, że ponownie jesteśmy z tym sami.
Oczywiście wszelkie dyskomforty fizyczne, specyficzne objawy są jak najbardziej do konsultacji w pracy ćwiczeniowej.

W GABINECIE.
ZALEŻNOŚĆ I RELACJA.

Pozycja na stołku z otwartym brzuchem i klatką piersiową, z jednoczesnym odczuwaniem dyskomfortu, w towarzyszeniu terapeuty, to bardzo głębokie doświadczenie odsłonięcia, bezbronności, a w efekcie zależności.
Do chodzi się do tych momentów stopniowo. Oswajając ciało z oddechem i tym co on wywoła, ucząc się pomieszczania siebie bardziej żywotnego i przyjmowania uczuć, które to ożywianie otworzy.
Dla Lowena głównym celem było przywrócenie czucia ciału, możliwość wyrażania tego co zatrzymane, a przez to dostęp do żywotności pacjenta. Z czasem praca na stołku została rozwinięta o aspekty przeniesieniowo- przeciwprzeniesieniowe. Len Carlino, wieloletni współpracownik Lowena rozwinął ten obszar, otwierając zupełnie nowy wymiar do praktyki terapeutycznej na stołku. Można by powiedzieć, że przywrócenie żywotności ciału, stanowi bastion pod doświadczanie relacji pacjenta z ciałem i dalej do pracy nad relacjami szeroko rozumianymi. Ta regresywna pozycja, w której zostajemy na własnych nogach, z oparciem i w towarzyszeniu terapeuty, staje się „doświadczeniem- mostem” ze świata uczuć z przeszłości, zalewających i w efekcie zatrzymanych, do świata dziś, gdzie powstał aktywny kontener w postaci własnego ciała i relacji terapeutycznej, które pozwolą transformować dociążające wzorce obronne.

JEŚLI NIE STOŁEK TO…? PIŁKA!

Z różnych względów stołek może być dla nas niedostępny. Wtedy wielka piłka będzie jak znalazł. Do oddychania, bujania, zmiękczania i otwarcia!

STOŁEK MOŻE I Z CZASEM STANIE SIĘ PRZYJEMNY!

Dobrego praktykowania,

Marzena Barszcz.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam faucibus molestie facilisis.

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message