Taśma Karkowa

KAŻDA! GŁOWA POTRZEBUJE BYĆ CZASEM POTRZYMANA – O TAŚMIE KARKOWEJ.

Kontynuując dalej wędrówkę przez segmenty napięciowe w ciele spotykamy szefa szefów czyli, obręcz karkową.

Żadne inna taśma nie jest tak dobrze uzbrojona jak ta właśnie. Uposażona w liczne systemy wczesnego ostrzegania, bogata w wachlarz objawów, z bardzo wysoką reaktywnością na bodźce, stoi na straży głowy. Być może dziś nie ma już powodów, by aż tak oddzielać głowę od reszty ciała. Być może koszt utrzymania napięcia jest bardzo wysoki, ale zapis przetrwania zawarty w tej taśmie, jest z nami od tak dawna, że nie pamiętamy, jak było bez niego.

Każde napięcie, jakie powstaje w naszym ciele ma swoją historię, a co ważniejsze powód dla którego powstało. Zwykle funkcją każdej taśmy jest ochrona i zapewnienie przetrwania w przeciążeniowych sytuacjach, kiedy siła uczuć, jest większa niż możliwość pomieszczania. Nasze blokady kiedyś uratowały nam życie, na tamten moment były niezbędne. Dziś być może możemy skorzystać z bardziej adekwatnych sposobów reagowania. Najskuteczniejszą formą obrony w czasach, gdy nie mieliśmy wpływu na otoczenie, ani nie mieliśmy jeszcze wykształconych odpowiednich regulacji, jest ODCIĘCIE. I w taki sposób działa każda taśma. Segment szyjny jest szczególny, bo odcinając głowę od reszty ciała, odcina dopływ czucia. Kiedyś było to jedynym sposobem na skontrolowanie zalewających uczuć. Dziś aktywnie działająca taśma nie pozwala się poddać uczuciom, ani tym z serca, ani z miednicy, ani tym w kontakcie z drugą osobą. W ten sposób można stać się więźniem własnej głowy, która świetnie kontroluje, ale nie pozwala na chwilę puszczenia, dając poczucie jakby było się stale na służbie, w ciągłym oczekiwaniu na atak. GOTOWOŚĆ to hasło taśmy karkowej.

Przed czym ma chronić ten segment? Mówi się: najważniejsze, by nie stracić głowy. Tracimy głowę, kiedy się boimy, kochamy, złościmy. Czujemy po prostu. Kiedy uczuć jest za dużo w stosunku do możliwości przeżywania pojawią się dwa rodzaje lęku: przed unicestwieniem i/lub przed szaleństwem. Dlatego napotykając bloki w naszym Ciele potrzebujemy je najpierw ZROZUMIEĆ, poczuć i dopiero puścić. Nie łamać! Nie ma potrzeby łamać drzewa, które już zostało złamane.

 

OBJAWY:

Siła tego segmentu jest olbrzymia. Objawy medyczne, jakich możemy się spodziewać, są bardzo wszechstronne: od bólów karku, sztywności, bólów głowy, zaburzenia widzenia, zawrotów głowy, pieczenia okolic łopatek, drętwienia rąk itd.

Celem tego opracowania nie jest skupienie się na objawach medycznych, a połączenie swoich objawów/ reakcji z tym co dzieje się we mnie i w koło mnie.

 

JAK POWSTAJE SEGMENT SZYJNY?

 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której:

 • Chowamy głowę w ramiona bojąc się uderzenia, nasze oczy pozostają rozszerzone (taśma wzrokowa), twarz zastyga w przerażeniu, serce bija jak oszalałe, przerażenie podchodzi do gardła, nogi drżą- CIĘCIE! Znieruchomienie pozostaje w naszej twarzy, oddech jest spłycony, ale nie musimy już czuć całego lęku przechodzącego przez ciało. Za każdym razem, kiedy się przestraszymy, wyuczone odcięcie zadziała- mięśnie karku się obkurczą- zamieramy.
 • Czujemy strach, ale czujemy też złość, że musimy się bać. Wysuwamy brodę do przodu gotując się do ataku, ale lęk przed odwetem jest silniejszy i musimy zablokować naszą złość- ZATRZYMANIE! Mięsnie karku są skrócone, żwacze napięte ( taśma oralna), duży ładunek w mięśniach pulsuje. Powstaje nagromadzenie, które nie ma ujścia.
 • To co nas spotyka jest tak zalewające przerażeniem, że odchylamy głowę w bok i tak już zamieramy, patrząc jakby z boku na nasze ciało, a w zasadzie ono już nie jest wtedy nasze: TO NIE JA TO CZUJĘ!
 • Jesteśmy zranieni i dumnie unosimy podbródek nad bólem, który płynie z naszego serca- JESTEM PO NAD TYM!
 • Wycofujemy głowę do tyłu, usztywniając kark dumnie i honorowo: NIE UGNĘ SIĘ!

 

Odpowiedź napięciową na te wszystkie sytuacje znajdziemy właśnie w karku. Ludzie mówią, że czują głowę nabitą na pal, że zamiast karku mają betonowy kołnierz, że jak ruszą głowa to może im odpaść, że kark jest sztywny lub złamany, że głowa jest oddzielnie od reszty ciała. Jeśli te opisy połączymy z powyższymi przykładami powstaje spójny obraz, nie ograniczający się tylko do powodów przeciążeniowo-anatomicznych, ale również uwzględniający emocjonalno-nerwową pamięć ciała.

 

JAK PRACOWAĆ:

 

Choć nie jest to artykuł rehabilitacyjny, zdecydowanie warto powiedzieć, że wszelkie formy masażu, terapii manualnej, ćwiczeń będą bardzo pomocne!

Natomiast uważam, że trzeba bardzo docenić siłę reaktywności na stres (dla każdego będzie to coś innego) tej okolicy oraz ilość zapisanego w niej lęku. Można spodziewać się pracy, gdzie uruchamiane napięcie będzie dawało dostęp do lęku, a ten z kolei będzie wywoływał zwiększoną kontrolę. Dlatego zalecenie dla pacjenta, by się rozluźniał, tak samo jak jest ważne, tak samo może być zupełnie nie dostępne i frustrujące.

 

UŚWIADOMIENIE     

Podstawową pracą jaką każdy z nas może wykonać dla siebie, jest rozpoznanie na co i w jaki sposób reaguję napięciem w moim karku. I oczywiście niezbędna jest otwartość, by spojrzeć na nowo na swoje objawy, nie jako objawy lecz jako na szerszą informację o sobie. Częste przywiązanie do diagnozy ( np. mam zniesioną lordozę itp.) uniemożliwia widzenie połączeń, a więc blokuje też możliwość leczenia.

 

Przedstawiam kilka opisów wiążących reakcję napięciową z sytuacją:

 • Śpieszyłam się i poczułam jak barki wędrują mi do uszu, nie mogłam ich puścić do końca dnia.
 • Czułem jak głowa odchyla mi się w bok w przeciwną stronę od krzyków dobiegających z za ściany, to było po za moją wolą.
 • Poczułem ścisk w gardle, chciałem rozluźnić krawat, ale go tam nie było…Czułem jak zaciska mi się szyja, jak jest bardzo mało miejsca, co raz trudniej przełykać mi ślinę- miałem tylko przeczytać klika zdań na głos.
 • Czułam się jak podwieszona przy suficie, napięcie ściągało mnie w górę, wyżej i wyżej, tak jakbym tylko końcami palców nóg sięgała ziemi- zawsze tak się dzieje gdy się przestraszę.
 • Wściekłem się i nagle poszedł mi strzał od tyłu głowy aż do łopatki, jak po drucie, brrrr.
 • Nagle mój kark zwiotczał, stał się bezwładny, moja głowa zaraz stoczy się w dół, będę ją niosła w rękach. Nie mam siły dłużej walczyć.

 

BEZPIECZNA GŁOWA, LUŹNY KARK.

Im bardziej bezpieczna i poddana będzie głowa, tym łatwiej taśma karkowa puści. W bioenergetyce mamy wiele praktyk pozwalających na ponowne połączenie głowy z ciałem, puszczanie kontroli czy rozluźnianie głowy. Jednak najbardziej bazową pracą, ale też dostępną dla każdego wydaje mi się uziemienie głowy. Znakomity psychoterapeuta w Analizie Bioenergetycznej, Frank Hladky, rozwinął cały obszar pracy w oparciu o uziemianie głowy. Pierwsze uziemienie jakiego doświadczamy w życiu następuje prze główkę dziecka, nie przez jego stopy. Kiedy jesteśmy karmieni, nasza głowa jest podtrzymywana, a zarazem w kontakcie z ciałem matki. To pierwsza jakość uziemienia jakiej doświadczamy.

Im bardziej głowa poczuje się bezpiecznie powierzona, trzymana, oparta tym kark będzie mógł pełniej puścić.

 

TO CO MOŻEMY ZROBIĆ SAMI:

 

 • Po prostu potrzymać swoją głowę raz dziennie, można jedną dłoń położyć na czole, a drugą na potylicy i dać odczuć głowie, że jest trzymana. Na początku może okazać się, ze nasze głowa w ogóle nie zna dotyku naszych dłoń. Ta praktyka krok po kroku pozwala na budowanie zaufania do swojego trzymania. Otwiera też na czuciowy kontakt z głową. Z czasem to głowa będzie nam „mówić” jak chce być dziś potrzymana.

 

 • Druga praktyka będzie odpowiedniejsza, gdy czujemy, że powstrzymujemy uczucia. Ta pozycja sprzyja łatwiejszemu poddaniu się im. W siadzie japońskim, albo w każdym gdzie możemy opuści głowę ( to ważne) kładziemy dłonie na podłodze i opieramy w nich głowę, oddając jej ciężar. Dajemy sobie trzymanie, głaskanie, odczuwamy to co się pojawia.

 

Jeśli czujemy się na tyle bezpiecznie by powyższe ćwiczenia zrobić z drugą osobą, powierzając głowę w czyjeś ręce, pozwólmy sobie spróbować! Oczywiście w jakimś sensie ćwiczenie może stać się wtedy o wiele trudniejsze.

Na zajęciach uziemiamy głowę o plecy drugiej osoby. Czując jak się ma nasza głowa, czego potrzebuje, doświadczając połączenia z karkiem, szukając ruchu, który jest dobry na dziś. Z czasem ta praktyka staje się głęboką możliwością rozluźniania głowy przy obecności drugiej osoby. Można jak najbardziej próbować w domu, a jeśli nie mamy z kim, miękki bok kanapy będzie dobrym zastępstwem. Przy tym ćwiczeniu ważne by zacząć od pozycji na czworakach. I jak zawsze dać sobie czas! Na przykład długoś jednej poruszającej nas melodii.

Z czasem wszystkie pomysły jakie przyjdą nam do głowy są warte podążania: opieranie głowy, podtrzymywanie jej w leżeniu, przetaczanie po ręczniku- co komu w duszy gra!

Powodzenia!

Marzena Barszcz

 

 1. Przed nami segment sercowy.

CDN.

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam faucibus molestie facilisis.

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message