O taśmie miednicy…

12998191_1030936156942944_1602860084036620432_oNie mogąc zasiąść do pisania, a mając stale w kontakcie zdania o taśmie miednicy napływające szerokim strumieniem do mojej głowy, nieuchronnie spotkałam się z pytaniem: o co chodzi?
Mój analityczny umysł z radością przybył z podpowiedzią: opór? Hmmm, jakiś na pewno….i kiedy zajrzałam mu w oczy pojawiło się jasne poczucie, że w jakimś aspekcie pisząc o miednicy będę spotykać się stale z poczuciem „nie dość” w sobie. Miednica jest ważna, miednica jest pełna doświadczeń i historii, miednica niesie w sobie treści, których nie chcemy lub nie możemy pamiętać, miednica jest domem dla przyjemności i żywotności. Jest CENTRUM i dosłowność tego słowa w przypadku miednicy jest stuprocentowa. Miednica jest nadawcą i odbiorcą, a sieć złożoności i powiązań z psychogennością, narządami wewnętrznymi, a w końcu z czymś tak namacalnym jak narząd ruchu jest jak wielokolorowa, misterna plecionka.
Miednica jest też zawłaszczona kulturą i religią, które w „prezencie” nadały znaczenie jej funkcjom, cechując winą, karą, nieczystością, wstydem i oczywiście grzechem.
I spotykając się z tą wielością aspektów, wielowymiarowością połączeń, już na początku wiem, że to opracowanie będzie zdecydowanie „nie dość”, by oddać złożoność miednicy.
Ale mam nadzieję, że będzie „dość”, by pozwolić Czytelnikowi odczuć swoją miednicę, być może połączyć objawy z doświadczeniami, a w końcu znaleźć się na ścieżce odzyskiwania tego obszaru dla siebie. I właśnie to kryterium użyteczności dla Odbiorcy przyjmuję w tym opracowaniu.

GDYBYŚ ZECHCIAŁ POSŁUCHAĆ MOJEJ HISTORII, A NIE ZAJMOWAĆ SIĘ TYLKO OBJAWAMI…

13047684_1030936230276270_7899722858273639573_oCo jest zapisane w miednicy, a nie może być uznane.
Właściwie dlaczego tak się dzieje, że miednica jest takim zbieraczem przeciążeń?
Budowa anatomiczna na pewno na to wpływa, wielość funkcji oczywiście też, pionowa pozycja ciała: tak…
I jest też obszar w tle, o którym mało się mówi i w ograniczony sposób bierze pod uwagę: to jak jesteśmy traktowani, a w zasadzie jak traktowana jest nasza pupa, genitalia i funkcje z nimi związane już od pierwszych dni życia.
Przy taśmie głowy, pisałam jak ważne jest jej uziemienie, ale kiedy trzymamy małe dziecko, to nie tylko podtrzymujemy mu główkę, ale mamy drugą aktywą rękę pod pośladkami. I to jest drugie uziemienie, które zachodzi w trakcie najważniejszego aktu dbania o dziecko: TRZYMANIA I POMIESZCZANIA go. I można by powiedzieć, że to jak byliśmy trzymani daje nam trzymanie na życie. Na ile ręce trzymające były pewne, czułe i obecne, a na ile tylko silne i sprawne. Uziemiona pupa to luźna pupa w dorosłym życiu.
Z miednicy wyrastają nogi, które bardzo cenią sobie wolność, ruchliwość i ekspresyjność. Część z nas (30 plus) zapewne była dość ciasno i na baczność zawijana, co niestety wyjściowo już cechowało biodra napięciem. Ale jest kolejny ważny moment, kiedy dziecko z czworaków (albo i nie), zaczyna wyciągać pupę do nieba, chcąc zasmakować pionu. A gdy już go złapie są pierwsze kroki, pierwsze upadki i badanie tego wszystkiego, co może zwiedzić samo! I natrafiamy tu na pierwszy, kluczowy moment rozwojowy w historii miednicy, który wpłynie na stan napięć i powstałych zawieszeń, ale też na naszą psychikę i sposób reagowania w dorosłym życiu.
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy dziecko jest stymulowane lub wręcz wypychane do szybkiego pionizowania się i chodzenia, kiedy samodzielność dziecka jest wygodna, czy priorytetowa dla otoczenia. Dziecko jest nagradzane zadowoleniem otoczenia, podtrzymywane pod pachy, zachęcane do chodzenia- i dzieje się to w 8, 9, 10 miesiącu życia, jednym słowem za wcześnie jak na chodzenie. Aparat ruchu nie jest przygotowany na przyjęcie pionowego przeciążenia, dziecko musi coś spiąć w sobie oczywiście w wymiarze fizycznym, ale też wewnętrznie, by sprostać. Jeśli w jakimś sensie nie ma odwrotu od własnych umiejętności/niezależności, bo jest oczekiwana samodzielność i do tego wycofywane jest noszenie malucha, następuje przeciążenie za szybkim rozwojem psychomotorycznym.
Jest bardzo trafne powiedzenie ortopedyczne: „biodra płaczą kolanami”. Można by powiedzieć, że czujkami miednicy są nie tylko kolana, ale również stopy. To właśnie tam możemy spotkać ślady przeciążeń związanych z za szybką pionizacją czy z brakiem wsparcia. Nadmiernie wydrążone sklepienia stóp czy palce wszczepione w ziemię, o skróconych długościach, wąskie kostki, wychłodzone stopy- to wszystko pokazuje nam historię napięć, które zaczynają się w miednicy, a mają swoje odzwierciedlenie w stopach! Możemy też zobaczyć obraz odwrotny, kiedy właściwie nie ma łuku stopy, wręcz leży on na ziemi, mamy wrażenie jakby kolana zapadały się do wnętrza i jakby dociążenie za chwilę miało załamać całą konstrukcję podporową dla ciała. Możemy odczytać, jak bardzo dane doświadczenie było za ciężkie, jak bardzo przygniotło do ziemi. Te obrazy stóp nie pozostawiają wątpliwości, że miednica jest/była przeciążona.
Wyobraźmy sobie teraz odwrotną sytuację, kiedy dziecko jest zatrzymywane, nie może swobodnie wspinać się do góry, wypuszczać w nowe rejony. Jeśli do tego dodamy obraz opiekuna, który trzyma dziecko blisko siebie i przy każdym zachwianiu krzyczy: „uważaj!” strasząc dziecko, albo nadmiarowo lamentując przy upadkach, maluch musi powstrzymać swoje naturalne impulsy do eksplorowania świata. To zatrzymanie zawsze będzie budzić złość, lęk czy gniew, bo jest przeciwko naturalnej potrzebie rozwojowej. I w tym wypadku też nastąpi spięcie, tym razem w samych mięśniach, którą muszą się skurczyć, by zatrzymać impuls do ruchu. Jeśli dodatkowo hamowana jest możliwość wyrażania niezgody na zatrzymywanie, dziecko jest w pułapce między potrzebą rozwoju, a zadowalaniem otoczenia.
Te 2 ilustracje przedstawiają brak wsparcia lub nadmiar wsparcia i w jakimś stopniu każdy z nas ma to w doświadczeniu. Ale to co jest kluczowe to moment, kiedy się to dzieje: czas praktykowania, autonomii i doświadczania świata. Dziecko potrzebuje opuścić symbiozę i rozdzielić się od matki, chce odwrócić głowę od niej, czworakować, zejść z kolan, chodzić i uciekać. Te wszystkie etapy separacji psychicznej mają swoje środowisko przemiany w ciele, w jego rozwijających się możliwościach, dlatego to właśnie przez ciało mamy tyle dostępu do pracy z zapisanymi konfliktami, które powstały poza naszą pamięcią/ świadomością, a są dziś aktywne w naszym funkcjonowaniu. Psychofizycznie to jeden z ważniejszych momentów rozwojowych człowieka. Margaret Mahler nazywając ten czas „romansem ze światem” wnikliwie oddaje całą dynamikę wyjścia z symbiozy ku autonomii. Dziecko potrzebuje praktykować, ale też potrzebuje wrócić, potrzebuje wiedzieć, że matka będzie czekać. Dziś już wiemy, że to właśnie w tym momencie kiełkuje konflikt związany z zaburzeniem borderline.
Znając rozwój psychofizyczny dziecka i siły konfliktowe, jakie mogą się wtedy uruchomić, łatwiej zrozumieć skąd tyle różnorodnych, pozornie odszczepionych objawów somatycznych. Od słabości w nogach przez bóle dolnych pleców, objawy brzuszne do spiętych żwaczy i objawów z taśmy karkowej i przeponowej: pełny przegląd somatyczny. Żadna inna struktura nie ma tak różnorodnych i rozsianych objawów, których cechą charakterystyczną jest wielopoziomowa segmentacja ciała. Siłę doświadczeń konfliktowych związanych z niemożnością odseparowania się będzie odzwierciedlać silna segmentacja napięć w ciele oddzielających jedno doświadczenie od drugiego: można by powiedzieć: albo jestem blisko na zawsze i całkowicie, albo wcale i nigdy nie wrócę, ale każdy z tych stanów występuje rozdzielnie jako jedyna prawda w danym momencie. A tak przecież nie jest, między czarnym i białym jest całe spektrum szarości.

Przychodzi czas nocniczka. CO NAM ROBI ZA SZYBKI TRENING CZYSTOŚCI.

13055886_1030936050276288_1919306404851972818_oDrugi moment rozwojowy kluczowy dla za stymulowania napięciowego miednicy to za szybko wprowadzony trening czystości. Nasze zwieracze są w pełni gotowe do funkcjonowania w okolicach 2, 5 roku życia. Przed tym momentem dziecko by zadowolić opiekuna lub ze strachu czy frustracji będzie w stanie wpływać na kontrolę wydalania za pomocą struktur, które za to nie odpowiadają. Mówiąc obrazowo będziemy spinać pupę i zaciskać nogi, by tylko załatwić się do nocniczka i wywołać zachwyt na twarzy opiekuna. Jeśli stymulowanie do kontroli wydalania jest wprowadzone za szybko nasze ciało/my nauczymy się wpływać na nie napięciem tkanek okalających: dna miednicy, pośladków, wnętrza uda, przepony i oczywiście będzie miało to wpływ także na oddech, żwacze itd.…. To właśnie w tym momencie kiełkuje masochistyczne doświadczenie wytrzymywania.
W warstwie subtelnej decydujące jest jak, Ci którzy opiekowali się nami mieli stosunek do naszego obszaru wydzielniczego. Na ile towarzyszyło temu poczucie niechęci, nieczystości, na ile przesadna potrzeba szorowania, dezynfekowania.. na ile obrzydzenie. Jak byliśmy dotykanie, jak podcierani. A może godzinami przetrzymywani na nocniku, upokarzani brakiem ubrania, czy w końcu bici, często w gołą pupę.
Część z nas już jako dorośli ludzie ma doświadczenie zakwasów w pośladkach po stresie, zupełnie nie mając świadomości w sytuacji stresowej, że cała okolica jest jakby zwinięta do środka, zaciśnięta i obkurczona. To jeden z ważniejszych testów kontrolnych na ile mamy nacechowaną napięciowo miednicę. Możemy rozpoznać:
• zakwasy w pupie,
• brak odczucia potrzeb fizjologicznych na wiele godzin,
• bolesne, ciężkie, nabrzmiałe nogi- zwłaszcza łydki (skurcze w nocy),
• zatwardzenia, hemoroidy,
• nieprzyjemny, utrzymujący się bolesno- mdlący zacisk w podbrzuszu
• kucie, przeskakiwanie w biodrze, zablokowanie biodra,
• poczucie nóg z waty.

Są też bardziej nie objawowe, raczej nawykowe zachowania typu: „ja tak mam od zawsze”. Niektórzy zatem mówią, że wiozą siki do domu, inni mogę załatwić się tylko w swojej łazience, niektórzy trzymają tak długo, że dopiero ból podbrzusza mówi: musze się wysikać.
I tak dochodzimy do pierwszego wzorca przeciążeniowego miednicy: SKULONYCH POŚLADKÓW.
Kiedy ktoś chce nas uderzyć w pupę, nawet dziś, odruchowo uciekniemy pupą do przodu, tak jakbyśmy chciej ją schować. To pierwsze ważne sprawdzenie w kontakcie z własna miednicą: na ile dalej przez życie idę ze schowaną pupą? (o tym w drugiej części artykułu).
Warto wiedzieć, że dziecko przeżywa swoje pierwsze kupy jako akt kreacji, to pierwsze tworzenie, coś wychodzi ze mnie, ja to zrobiłem! Więc zachwycajmy się kupami naszych dzieci.

KONFLIKT EDYPA- ślady napięć kastracyjnych w ciele.

Na ścieżce rozwoju czeka każdego z nas etap genitalny, naturalny i niezbędny do przejścia, i niestety naznaczony trudnością dorosłych w przyjęciu rodzącej się seksualności dziecka. Aleksander Lowen bardzo trafnie opisuje to doświadczenie jako zdradę miłości, kiedy seksualne adoracje dziecka do rodzica płci przeciwnej zostają odrzucone, upokorzone lub użyte. Dziecko nie rozróżnia miłości z serca i miłości genitalnej do swojego opiekuna, po prostu kocha i chce być tym jedynym dla rodzica płci przeciwnej. W tym czasie dziewczynki zalotnie adorują tatusiów, a chłopy wyrażają miłość do swojej mamy, „przyszłej żony”. Fale niechętnych uczuć do rodzica tej samej płci i chęć eliminacji go z sypialni, a najchętniej w ogóle z życia są naturalnym etapem rozwoju. W tym okresie dziecko narażone jest na dwie utraty. Pierwsza kiedy rodzic płci przeciwnej zawłaszcza dziecko dla realizacji swoich potrzeb lub używa w rozgrywce z partnerem, wykorzystując afekt dziecka, stymulując jego siłę, utrwalając przeżycie wyjątkowości i bycia wybranym. Dziecko wzrasta w poczuciu stworzonej pary z rodzicem płci przeciwnej, gdzie wykluczony jest drugi partner. Tak właśnie rodzi się księżniczka tatusia i rycerz mamusi. Maluch rośnie wtedy w przeżyciu wygrania z rodzicem tej samej płci, co oczywiście wpływa niekorzystnie na zachodząca identyfikację płciową.
Jeśli rodzic dodatkowo nie pomieszczając swoich pragnień do dziecka stymuluje je, powstaje pobudzenie, którego ciało 4, 5 czy 6 latka nie jest wstanie ani pomieści ani rozładować. Energia musi zostać przesunięta do góry (zaburzenie histeryczne i histrioniczne) tak powstaje bioenergetyczny typ zawieszenia emocji: kolumna. Wzbudzona energia może też zostać zatrzymana i ciało zabezpieczy się, obudowując się niczym izolacją, tkanką tłuszczową w obszarze miednicy. Zwykle rozkład tkanki jest znaczący i wyraźnie odstaje od harmonii ciała danej osoby.
Drugą stratą dla dziecka może być postawa rodzica tej samej płci. Jeśli zalewające fale zazdrości są nie zatrzymywane, rodzic staje się wrogi dziecku, ojciec podejmuje rywalizację z synem, a matka z córką. Nie trudno się domyśleć, że tę walkę przegra dziecko, nawet jeśli iluzja wyjątkowości pozwala wzrastać w przekonaniu, że wygrało się nad matką czy ojcem.
Agresywne impulsy kastracyjne od rodzica przerażają dziecko, pojawia się przeżycie, że jest coś niedobrego w tym, co czuję do rodzica płci przeciwnej. Jeśli dziecko jest wyśmiewane, karane czy upokarzane w swoich uczuciach, rodzi się przeżycie bycia odrzuconym w miłości, właśnie w miłości, nie w seksualności. Nie będę rozwijać kwestii, co dzieciom robią historie o ucinaniach, zszywaniach, usychaniu rączek i innych finezyjnych groźbach dorosłych, zostawię to Państwa wrażliwości.
Energię kastracyjną zobaczymy w SCHOWANYM KROCZU. I tak dotarliśmy do drugiego wzorca przeciążeniowego miednicy. Niektórzy mówią na to wystający kuper, inni mają poczucie za dużych pośladków, albo poduszki w ich miejsce. Słyszałam też określenie kaczy kuper. Oczywiście mówię tu już o wyraźnej nadbudowie fizycznej, widzianej gołym okiem. Energia kastracyjna subtelnie ciągnie do tyłu spojenie łonowe i spód krocza, nie koniecznie zniekształcając widocznie linię ciała. To poczucie sztywności w miednicy, brak ruchu lub bolesny ruch wychylenia do przodu. I uczucia: wstydu, lęku i pomieszania…
To też potężne odcięcie serca od miednicy, odcięcie, które ma nie pozwolić na połączenie miłości z seksualnością, czyli nie dopuścić, by uczucia się połączyły, bo ich siła odbierze możliwość kontrolowania się, a więc narazi ponownie na bezbronność, użycie i ośmieszenie. To bardzo silna obrona, można by ją wyrazić słowami: „mogę Cię kochać, ale nigdy nie poddam Ci się seksualnie, lub masz moją miednicę ale nigdy nie dostaniesz mojego serca”.
Ten konflikt ma silny zapis w ciele, do którego znakomity dostęp jest w pracy na stołku. Połączenie segmentu serca z segmentem miednicy jest jednym z ważniejszych etapów pracy bioenergetycznej. Zwiększenie pojemności na czucie i poddanie się mu będzie zawsze kierunkiem ku życiu, przeciw sztywności.

CDN.
W CZĘŚCI DRUGIEJ ZNAJDĄ SIĘ:

– objawy z taśmy miednicy,
– kiedy miednica jest w równowadze?
– jak sobie pomóc?

Zapraszam,
MARZENA BARSZCZ

Zapisz

Zapisz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam faucibus molestie facilisis.

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message