W czasach, kiedy nerw błędny był tylko jedną z par nerwów czaszkowych, a zespół jelita drażliwego nie był jeszcze zespołem, Reich widział, łączył, wyjaśniał.
To co dziś potwierdzane jest w badaniach, On swoim przenikliwym umyłem, rozpoznawał już w latach trzydziestych.

„Nie ma ani jednego chorego na nerwicę człowieka, który nie odczuwałby ‘napięcia w brzuchu’.
Wydaje mi się dziś niepojęte, jak można było choćby w ograniczonym zakresie rozpuszczać nerwice nie znając symptomatyki plexus solaris (splotu słonecznego)- tak ogromne znaczenie ma obecnie dla naszej pracy problem napięć w obszarze brzucha.
Zaburzenia oddechu w nerwicach są objawami, których przyczyny należy szukać w napięciach brzucha.
Spróbujcie sobie wyobrazić, że was wystraszono, albo że w ogromnym napięciu oczekujecie nadciągającego zagrożenia. Mimowolnie wykonacie wdech i zastygniecie w tej pozycji. Ponieważ nie możecie całkowicie przestać oddychać, w końcu nastąpi wydech, jednak nie będzie on pełny i ciągły, lecz bardzo płytki i porwany na oddzielne fragmenty.
W stanie pełnego lęku oczekiwania mimowolnie wysuwamy do przodu ramiona i zastygamy w napiętej i usztywnionej pozycji. Czasami ramiona są podciągnięte do góry. Jeżeli utrzymujemy tę pozycję przez dłuższy czas, pojawia się ucisk w obszarze czoła. Pracowałem z wieloma pacjentami cierpiącymi z powodu tego objawu i dopiero po przepracowaniu pełnego lęku napięcia mięśni brzucha ból w czole znikał…
Zatrzymanie oddechu i fiksacja skurczu przepony są jednym z pierwszych i najważniejszych aktów, których celem jest zarówno ukrócenie przyjemnych doznań w brzuchu, jak i stłumienie w zarodku ‘lęku w brzuchu’…
Wszyscy doświadczamy wegetatywnych doznań płynących z brzucha, choć opisujemy je w różny sposób. Pacjenci skarżą się na nieznośny ‘ucisk’ w brzuchu lub na ‘pas’, który ciasno otacza tułów…Niektórzy czują się zamknięci w brzuchu, albo też mają wrażenie, że coś się w nim znajduje:

‘W brzuchu jest coś co nie może się wydostać’…,
‘Mój brzuch jest martwy’,
‘Muszę mocno trzymać mój brzuch’ itd.…

W jaki sposób zablokowanie oddechu może zdławić bądź wręcz całkowicie usunąć emocje?…
O odpowiedź nie było trudno: biologiczną funkcją oddechu jest dostarczenie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla z organizmu. Tlen zawarty we wdychanym powietrzu jest niezbędny dla spalania strawionych substancji w organizmie. Poprzez spalanie wytwarzana jest energia…Jeżeli organizm wytwarza mniej energii, to pobudzenia wegetatywne są również mniejsze, a więc łatwiejsze do opanowania. Neurotyczne powstrzymywanie oddechu spełnia więc z biologicznego punktu widzenia funkcję obniżenia produkcji energii w organizmie, a tym samym produkcji lęku”.

Wilhelm Reich, „Funkcja orgazmu”.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam faucibus molestie facilisis.

Your Name (required)

Your Email (required)

Subject

Your Message